Otázky a odpovede

Prečo je potrebné mať nielen školenie, ale aj vedieť?

Bez ohľadu na to, či zotavovaciu akciu v zmysle Zákona 355/2007 Z.z., o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, - usporiada cestovná kancelária alebo občianske združenie, povinnosťou usporiadateľa je podľa §25 ods.e) tohto zákona zabezpečiť, aby na zotavovacej akcii pracovali iba osoby zdravotne a odborne spôsobilé!

Uvedený Zákon v sebe zahŕňa obsah už zrušenej Vyhlášky 592 ako aj Nariadenia Vlády Slovenskej republiky číslo 361/2006 Z.z. a Nariadenia Vlády Slovenskej republiky číslo 362/2006 Z.z. K Zákonu vydaná Vyhláška Ministerstva zdrvotníctva Slovenskej republiky číslo 526/2009 Z.z. konkrétne upravuje podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.

Každý záujemca o prácu hlavného vedúceho v DLT by si mal uvedomiť, že chuť do práce je prvoradá, ale vedomosti z oblasti legislatívy dotýkajúcej sa detských táborov sú pre jeho vlastné dobro, ako aj dobro usporiadateľa nevyhnutné!

Aká legislatíva sa dotýka problematiky detských táborov?

Zoznam platnej legislatívy má široké spektrum. Z každého by mal dobrý hlavný vedúci vedieť to podstatné. Predovšetkým ide o Zákon 355/2007 Z.z. a Vyhlášku MZ SR číslo 526/2007 Z.z. Ďalej ide o nasledovné zákony a nariadenia, ktorých porušenie môže mať dôsledok na činnosť alebo osoby v tábore:

• Zákon 124/2006 Z.z., o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon 126/2006 Z.z o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky číslo 356/2007 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách a rozsahu výchovnej a vzdelávacej činnosti, o projekte výchovy a vzdelávania, vedení predpísanej dokumentácie a overovaní vedomostí účastníkov výchovnej a vzdelávacej činnosti
  • Nariadenie Vlády Slovenskej republiky č. 742/2004 Z. z., o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania
  • Zákon Národnej rady Slovenskej republiky číslo 479/2007 Z.z, zákonník práce
  • Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov
  • Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 298/2006 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania
  • Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 354/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu
  • Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky číslo 527/2007 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež
  • Zákon 40/2009 Z.z., o cestovných náhradách
  • Zákon 300/2005 Z.z., trestný zákon
  • Zákon 326/2005 Z.z., o lesoch
  • Nariadenie Vlády SR číslo 80/2008 o požiadavkách na prírodné kúpaliská

Všetko potrebné z obsahu dostanú účastníci v rámci mnou vykonávaného školenia.

Čo platí pre cestovné kancelárie?

Majitelia CK sa odvolávajú na Zákon 281/2001 Z.z. o zájazdoch, podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr, a o zmene a doplnení Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov, ktorým sa riadia.

Schválením Zákona 355/2007 Z.z., musia aj cestovné kancelárie splniť pri osobách činných na zotavovacom podujatí ustanovenie § 25 tohto zákona a jeho ďalších paragrafov, čo potvrdzuje i odpoveď Úradu verejného zdravotníctva SR - Stanovisko_UVZ SR_k_organ_taborov_podla_281_2001C[1].pdf (1,4 MB)

- z ktorého jasne vyplýva povinnosť usporiadateľa, mať svojich pracovníkov v zmysle citovaného Zákona 355/2007 Z.z. odborne zdatných a postupovať pri tvorbe programu a organizácii tábora ako pri zotavovacích podujatiach v súlade s týmto zákonom. Deti sú totiž naša budúcnosť a preto je nutné, aby pri deťoch pracovali vždy iba odborne zdatní a nadaní ľudia s pevnými morálni zásadami a zmyslom pre povinnosť. Vydaním Zákona 355/2007 Z.z. bola novo zadefinovaná zotavovacia akcia čo znamená, že všetky Tábory s cieľom rekreovať deti plne spadajú pod zotavovacie akcie - viď priložené Stanovisko UVZ SR.

Je a vždy bude na rozhodnutí usporiadateľa, akým spôsobom zabezpečí pracovníkov pre svoje akcie s deťmi. Dôležité je, aby sa vždy mohol na svojich pracovníkov spoľahnúť i v tých najneočávanejších situáciách, aby vždy vedeli určiť ten správny postup pri mimoriadnych situáciách. Nie je na svete nič ťažšie, ako vysvetľovať rodičom dôvody nešťastia ich vlastných detí...